Tülin Karagüllü

Klinik Somatik Hareket

Klinik Somatik Hareket Nedir?

İnsan bedeni, insan ruhunun en iyi resmidir
Ludwig Wittgenstein

Klinik Somatik Hareket, kas hafızasını yeniden eğitmek ve ağrıyı hafifletmek için çığır açan pandikülasyon tekniğini kullanan nöromüsküler (sinir-kas) bir tekniktir. 

Ağrıya Kas Hafızası mı Sebep Oluyor?

Çoğu kronik ağrı, eklem dejenerasyonu ve tekrarlayan yaralanmalar, vücudumuzu kullanma şeklimizden (yaşamımız boyunca oturma, ayakta durma ve hareket etme) kaynaklanır. Sinir sistemimiz bize, vücudumuzu nasıl kullanacağımızı söylemekten sorumludur. Sinir sistemimiz, hangi kasların kasılacağını, ne zaman serbest bırakılacağını ve sadece otururken veya ayakta dururken vücudumuzu nasıl tutacağımızı söyler.

Büyüdükçe, sinir sistemimiz aslında bize bunları nasıl yaptıracağını öğrenir. Belirli bir duruşu veya hareketi ne kadar çok tekrar edersek, o kas kalıbının o kadar derinden yerleştiğini öğreniriz. Bir süre sonra kalıplarımız o kadar derinden öğrenilir ki, onları düşünmemize bile gerek kalmaz. Buna kas hafızası diyoruz.

Kas hafızası harika bir şeydir çünkü günlük yaşamımızı verimli bir şekilde geçirmemizi sağlar. Ama ne yazık ki bazen, bilgisayar başında kambur oturmak gibi vücudumuza zarar veren kalıpları da öğreniyoruz. Bu derinden öğrenilmiş kas kalıplarını değiştirmenin tek yolu sinir sistemini yeniden eğitmektir.

Klinik Somatik Hareket'in yaptığı da budur. Sinir sistemini çok yavaş, odaklanmış, bilinçli hareketlerden oluşan aktif bir öğrenme sürecine dahil eder. Klinik Somatik Hareket’te kullanılan hareket teknikleri, sinir sistemine kronik kas gerginliğini nasıl serbest bırakacağını ve kendinizi acıya sokmamak veya vücudunuza zarar vermemek için doğal, verimli şekillerde ayağa kalkmayı ve hareket etmeyi öğretir.