Klinik Somatik Hareket Dersleri

Klinik Somatik Hareket Dersleri

Önizleme

Klinik Somatik Hareket, kas hafızasını yeniden eğitmek ve ağrıyı hafifletmek için pandikülasyon tekniğini kullanan nöromüsküler (sinir-kas) bir tekniktir.

Temeli Feldenkris’ın öğrencisi Thomas Hanna’nın geliştirdiği Somatik Hareket tekniğine dayanır.

Sinir sistemimiz bize, vücudumuzu nasıl kullanacağımızı söylemekten sorumludur. Hangi kasların kasılacağını, ne zaman serbest bırakılacağını ve sadece otururken veya ayakta dururken vücudumuzu nasıl tutacağımızı söyler. Belirli bir duruşu veya hareketi ne kadar çok tekrar edersek, o kas kalıbının o kadar derinden yerleştiğini öğreniriz. Bir süre sonra kalıplarımız o kadar derinden öğrenilir ki, onları düşünmemize bile gerek kalmaz. Buna “kas hafızası” diyoruz.

Kas hafızası harika bir şeydir çünkü günlük yaşamımızı verimli bir şekilde geçirmemizi sağlar. Ama ne yazık ki bazen, bilgisayar başında kambur oturmak gibi vücudumuza zarar veren kalıpları da öğreniyoruz. Zaten çoğu kronik ağrı da, eklem dejenerasyonu ve tekrarlayan yaralanmaların dışında vücudumuzu kullanma şeklimizden (yaşamımız boyunca oturma, ayakta durma ve hareket etme) kaynaklanır.

Bu derinden öğrenilmiş kas kalıplarını değiştirmenin tek yolu sinir sistemini yeniden eğitmektir.

Klinik Somatik Hareket'in yaptığı da budur. Sinir sistemini çok yavaş, odaklanmış, bilinçli hareketlerden oluşan aktif bir öğrenme sürecine dahil eder.

Klinik Somatik Hareket’te kullanılan hareket teknikleri, sinir sistemine kronik kas gerginliğini nasıl serbest bırakacağını ve kendinizi acıya sokmamak veya vücudunuza zarar vermemek için doğal, verimli şekillerde ayağa kalkmayı ve hareket etmeyi öğretir.

Haftada bir buluşacağımız Klinik Somatik Hareket Dersleri’nde, somatik hareket çalışmaları yaparken Tülin’in meditasyon ve Feldenkris temelli Bones For Life eğitiminin bir sentezini de deneyimleyeceksiniz.

Klinik Somatik Hareket Dersleri’nde bedeninize güvenmeyi, farkına varmayı, bağ kurmayı deneyimleyecek; ağrıyı yönetme ve hareket yoluyla stresle baş etme yollarını öğrenecek, postürünüzü hizalayacak ve beden-zihin bütünlüğünü somatik hareket yoluyla keşfedeceksiniz.

ÖNEMLİ NOT: Klinik Somatik Hareket Ağrıyı Rahatlatmak Dersleri tıbbi bir tedavi yöntemi değildir. Sadece tedaviye destek amaçlıdır. Profesyonel tıbbi teşhis veya tedavinin yerini alması amaçlanmamıştır.

HER CUMA 18:15 - 19.30 


DERS ÜCRETİ: 

Tek Ders: 550 TL (KDV HARİÇ)

8 DERS PAKETİ: 2.500 TL. (KDV HARİÇ) 

  
 

Hareket Okulu

Kredi Kartı ile Satın Al

Klinik Somatik Hareket Dersleri
Tarih: 19 Ocak , Cuma
Saat: 18:15

Klinik Somatik Hareket Dersleri

Fiyata KDV dahildir.